Терапија додиром ПДФ Штампа Ел. пошта
Aутор текста администратор
уторак, 12 јул 2016 08:30

Јуче је у школи за основно и средње образовање „Милан Петровић“ са домом ученика у Новом Саду Покрајински секретаријат за зравство у сарадњи са Асоцијацијом за алтернативно старање о деци „Фамилиа“ из Београда, организовао Информативни састанак о обуци за терапеутски додир и педијатријску масажу за децу са сметњама у развоју (укључујући церебралну парализу, Даунов синдром, трауматске повреде мозга), децу са емоционалним траумама (нарочито ону која су на смештају у домовима и другу обухваћену системом социјалне заштите) и децу са аутизмом по лиценцираном програму Lidlle  Kids фондације из Ванкувера.

На састанку су утврђене потребе ове деце, као и одгајатеља и стручњака који су укључени у њихову бригу за овом методом.

Представница фондације, лиценцирани терапеут Lili Gill Vucic, говорила је о карактеристикама и ефектима педијатријске масаже и терапеутског додира, које ова организација примењује како би помогла најугроженијим групама деце у Северној Америци, али и широм света.

Састанку су присуствовали представници Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, Дома здравља Нови Сад, Дома за децу ометену у развоју „Колевка“ из Суботице, Школе са основно и средње образовање „Милан Петровић“ из Новог Сада, Специјалне болнице за рехабилитацију „Русанда“ Меленци, Специјалне болнице за рехабилитацију „Термал“ Врдник, Удружења грађана за церебралну и дечију парализу "Сунце" из Новог Сада и Комисије за процену потребе за пружањем додатне образовне, здравствене и социјалне подршке детету и ученику.

Liddle Kidz фондација из Ванкувера је већ упутила писмо намере надлежном Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, како би обезбедила сагласност да лиценцирани терапеути током 2017. године одрже едукативне радионице и један-на-један обуке.