Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за здравство др Милан Попов примио је данас генералног директора Покрајинске здравствене комисије Шандонга Ма Лишин и руководиоце четири највеће болнице у тој кинеској провинцији.
Састанку у Покрајинској влади присуствовали су директор Универзитетског Клиничког центара Војводине проф. др Весна Туркулов, Института за кардиоваскуларне болести Војводине проф. др Александар Реџек, Института за плућне болести Војводине проф. др Илија Андријевић и помоћник директора Института за онкологију Војводине проф. др Тихомир Дуганџија.
На састанку је разговарано о могућностима за успостављање сарадње у области здравства како на институционалном нивоу, тако и повезивањем еминентних српских и кинеских стручњака и здравствених радника у различитим областима. Оцењено је да, између осталог, могућност за сарадњу постоји у области превенције и лечења кардиоваскуларних и онколошких болести.
Потпредседник Попов је нагласио да је данашњи сусрет први корак ка успостављању сарадње, која ће бити у обостраном интересу, будући да се суочавамо са сличним изазовима.
„Кина је у протекле две деценије искорачила у свим доменима здравства и ми ту сигурно можемо много да научимо, али и да понудимо своје знање и стручност“, истакао је др Попов.
Потпредседник је овом приликом истакао и да сарадњу Србије и Кине карактерише висок степен поверња и међусобна подршка у најважнијим питањима.
„Поред тога што је Кина дужи низ година најважнији спољно-трговински партнер наше земље са све више директних инвестиција, показала је своје пријатељство и подршку и у најтежим моментима за нашу земљу за време пандемије корона вируса“, казао је др Попов подсетивши на то да је наша земља тада добила медицинске апарате и заштитну опрему, те да су у Србију допутовали медицински експерти из Кине који су помогли нашим докторима да лакше савладују изазове са којима су се суочавали.
Директорка Ма Лишин је представљајући провинцију Шандонг, која има преко 100 милиона становника, истакла да је бруто национални доходак за прошлу годину износио 1.300 милијарди јуана, чиме је била на трећем месту у Кини.
У Шандонгу је поред економске, развијена и област медицинске заштите. У провинцији постоји готово 86.000 медицинских установа различитих нивоа, у којима ради укупно 850.000 здравствених радника и има 670.000 болничких кревета. На дневном нивоу преко 10.000 људи тражи медицинску помоћ, а на годишњем нивоу буде 50 милиона посета.
У разговору је истакнуто да у овој провинцији 17 одсто људи има више од 65 година, док је у АП Војводини по последњем попису око 20 одсто становника старије од 65 гдоина.
„На националном нивоу постоји стратегија за уређење здравствене неге старијих лица, а у Шандонгу се улаже 640 милијарди јуана у области бриге о старијима, што чини 6 одсто од БДП-а“, навела је Ма Лишин додајући да је у овој области могућа сарадња и размена искустава.
У Шандонгу је веома развијена традиционална кинеска медицина, и спремни су да то знање пренесу нашим институцијама које су заинтересоване за ову област.
„Наша посета је први корак сарадње у области медицине. Позивамо вас да дођете у посету да видимо у којим здравственим гранама постоји могућност за сарадњу наше две покрајине. Можемо да учимо једни од других, а сарадња може бити и на директном нивоу са клиникама“, изјавила је директорка Лишин.
У делегацији из Шандонга били су руководиоци Друге народне болнице Шандонга, Болнице за здравствену негу мајке и детета, Друге придружене болница традиционалне кинеске медицине Универзитета у Шандонгу и Болнице у Килу при Универзитету Шандонг.