У новосадској Бетанији се оснива Центар за жртве сексуалног насиља

 

Реч је о активностима у области здравства, социјалне заштите, полиције и правосуђа, како би се на родно засновано насиље деловало интегрисаним и координираним одговором институција у Војводини. Пројекат финансира Поверенички фонд Уједињених нација за подршку акцијама елиминисања насиља над женама и доноси веома важне новине у препознавању, заустављању, заштити и помоћи жртвама родно заснованог насиља од стране целокупног друштва на територији Војводине.
– У последњих десет година у Србији је у породичном насиљу убијено 328 жена, а у 2016. години убијене су 33 жене. Колико је насиље учестало, говори и податак да је у 2015. пријављено 18.746 случајева насиља, а у већини случајева реч је о партнерском насиљу – објављено је на сајту Секретаријата, где се наводи и инсформација мреже „Жене против насиља Европа“ да је свака друга жена у Србији имала искуство насиља у породици, а једна од три жене у Европи доживљава физичко или сексуално насиље.
У оквиру пројекта ће, по први пут у региону, у Општој болници “Др Ђорђе Јоановић” у Зрењанину и на Клиници за гинекологију и акушерство Клиничког центра Војводине у Новом Саду, почети да раде пилот Центри за жртве сексуалног насиља. Центри за жртве сексуалног насиља пружаће здравствену, правну, психосоцијалну и саветодавно-терапијску помоћ и подршку женама, жртвама насиља.
Искуства у раду пилот Центара послужиће као модел при успостављању рада осталих центара, планираних у још пет градова Војводине, до краја 2018. У току трајања пројекта, обукама ће бити обухваћено више од 1800 лекара, медицинских сестара, психолога и социјалних радника, као и професионалаца из области полиције и правосуђа за боље препознавање и пружање помоћи женама и девојкама са искуством родно-заснованог и посебно сексуалног насиља.
Професор др Тихомир Вејновић каже да је Клиника за гинекологију и акушерство до сада била домаћин четири едукативна скупа у којима су учествовали лекари и медицинске сестре из разних здравствених установа, које су укључене у пројекат.- Прошле године су у нашој земљи 33 жене убијене, а у скоро свим случајевима оне су жртве у насиљу у породице и починиоци су чланови уже породице.
Много је насиља, и оног непријављеног, укључујући и сексуално насиље и злостављање. Овим пројектом покушава да се смањи број случајева насиља и то тако што се прво прави мрежа институција и организација, а осим здравствених установа ту су још полиција, тужилаштво и центри за социјални рад – наводи др Вејновић и напомиње да ће се поред формирања мреже организација, радити и на подизању свести грађана и бољем информисању.Како наводи, едукација је сада завршена и оформљен је тим. Центар за жртве сексуалног насиља биће на Одељењу конзервативне гинекологије.
– Опремање је у току, за шта је намењено 500.000 динара. Центар је место на којем ће се жена примати, прегледати, ображивати. Код пацијенткиња код којих постоје сумње на сексуално насиље. Суштина овога је да се починиоци што пре откију и процесуирају – наводи др Вејновић.
Гинеколози су важан део тима, између осталог и због значаја очувања репродуктивног здравља пацијенткиња.- Сматра се да су последице силовања и сексуалног злостављања доживотне, а то зависи и од узраста жене. Што је жена млађа, последице су веће, а имамо и случајеве силовања малолетних девојака.
Некада се спољне физичке повреде не разликују од повреда насталих приликом неког пада или несреће, али повреде су и на спољашњим и унутрашњим деловима гениталних органа и расцепи. Скоро редовно су присутне и повреде од удараца у тело, у пределу лица и главе – наводи др Вејновић и напомиње да су у поступцима вештачења укључени и лекари судске медицине, отропеди, хирурзи.
Последице ових злочина су веома озбиљне, а везане су за сексуалност ртве, као и за повреде личности и бића. Зато се у помоћ жртви укључују и психолози и психијатри, односно активан је мултидисциплинарни тим. Некада су жртве и данима закључане, те код њих може да дође до инфекције и трајних оштећења, нежељене трудноће и других повреда.

Љ. Петровић „Дневник“

Десет силовања прошле године

Током прошле године у Клиници за гинекологију и акушерство имали су око десет пацијенткиња код којих су посумњали да су
жртве силовања. Жртве сексуалног насиља често су и жене које су киднаповане, жртве трговине људима или сексуалне раднице.

Комплетан текст преузет из листа "Дневник"