Европска недеља превенције рака грлића материце обележава се од 22. до 28. јануара, под слоганом „Дан за здравље“, а циљ је подизање свести жена о начинима превенције. Према статистичким подацима, у нашој земљи се сваке године у просеку региструје више од 1.2оо новооболелелих жена, док преко 4оо жена изгуби живот од те врсте рака. Република Србија се по броју умрлих, налази на чак другом месту у Европи, одмах после Румуније, речено је на седници.
Представљене су препоруке Европске асоцијације за рак грлића материце као и мере и активности које се на подручју Републике Србије и АП Војводине предузимају на информисању, едукацији, промоцији и спровођењу мера за очување репродуктивног здравља и за коришћење доступних мера превенције.
Једна од ефикасних мера правенције, јесте имунизација против хуманог папилома вируса и та интервенција је исплатива, посебно у земљама где су ресурси ограничени, учесталост ХПВ инфекције висока, а обухват превентивним прегледима низак. Имунизација не искључује потребу за обављањем превентивних прегледа, будући да постојеће вакцине не штите од свих типова ХПВ, а важно је и знати да се скоро сваки случај рака грлића материце може спречити, јер добро организовани скрининг програми могу да спрече и до 80 одсто случајева, наглашено је у дискусији.
Поред боље информисаности, указано је и на потребу стварања бољих услова за превенцију и лечење, где је акценат стављен на бесплатну имунизацију и на предложене измене Закона о здравственој заштити којима је предвиђено обједињавање примарне и секундарне здравствене заштите.
Основна порука јавности и свим женама јесте да је рак грлића материце малигна болест која се може спречити, због чега је у Европској недељи превенције рака грлића материце и са заједничке седнице упућен апел јавности и свим женама, пријатељицама, мајкама, сестрама и ћеркама да размишљају о свом репродуктивном здрављу и да у току године одвоје „дан за здравље“, када ће посетити свог лекара и искористити неку од доступних могућности превенције, нагласили су на седници председници два ресорна скупштинска одбора, Ана Томанова Маканова и др Предраг Матејин.
У циљу подизања свести жена о овој болести, указивања на важност и значај доступних мера превенције, редовних лекарских прегледа, препоручене имунизације и примене других облика заштите у нашој земљи, одбори су на седници донели следеће закључке:
•У циљу спречавања обољевања и умирања од рака грлића материце, неопходно је увођење и спровођење имунизације обухватом од најмање 70 одсто у дужем временском периоду;
•Неопходно је спровести скрининг на читавој територији АП Војводине и Републике Србије.
Поменути закључци представљају допринос Одбора за здравство, социјалну политику, рад, демографску политику и друштвену бригу о деци и Одбора за равноправност полова, покрајинских поосланица и посланика и стручне јавности, у циљу спречавања обољевања и умирања од рака грлића материце, поручено је са данашње седнице.